Miska warzyw, prawidłowe żywienie szczurów, co powinny jeśc szczury, karma dla szczurów
Opieka+

Żywienie szczurów cz. 2 – Ilość, dodatki i smakołyki

W tej części wpisu dot. żywienia szczurów, opowiem o wpływie karmy na szczurzy organizm, porcjowaniu karmy i smacznych dodatkach.
Mam nadzieje, że przeczytałeś już pierwszą część wpisu! 😉

Porcjowanie karmy

          Każdy producent karmy podstawowej na opakowaniu umieszcza informacje o zalecanych dziennych dawkach dla zwierzaka. Zwykle są to informację o ilości gram lub ilości „łyżek” na szczura i warto się do nich stosować.
Gdybyśmy chcieli jednak uogólnić, to dorosły szczur powinien zjadać od 12g do 18g karmy dziennie.

Dlaczego aż tak duże rozbieżności?
Wynikają one z różnic w aktywności i rozmiarze szczurów. Przykładowo, inną ilość pokarmu potrzebuje mała samica 250g, a inną potężny samiec 700g. Zależy to też od samej karmy: jeśli składniki są w łupinach i zawierają elementy niejadalne, są to dodatkowe niejadalne gramy.

          Ważne, by dobrać do stada taką ilość karmy, aby starczała na około 18-20h, a następną porcję podawać po 24h. Zalecam podawanie karmy wieczorem lub nocą, raz na dobę. Nocą szczury w naturze wychodzą na żer – wtedy ich układ trawienny ma optymalne warunki do pracy.
Podawanie szczurom karmy rano jest tym samym, co codzienne zjadanie przez człowieka obfitej kolacji przed snem.
Często kończy się to otyłością, więc skoro szczury to zwierzęta nocne, musimy ten cykl „odwrócić” i karmić je właśnie wieczorem.

Szczurów nie przekarmiamy

          Żywienie szczurów nie jest jednak takie proste. Nie możemy postawić im wiecznie pełnej miski jedzenia, ponieważ będzie to prowadzić do otyłości, ze względu na łakomstwo.
Statystycznie dłużej żyją szczury, które nie mają stałego dostępu do pokarmu. Czyli te, którym ten pokarm jest porcjowany.
W związku z tym podawanie dawki jedzenia na tyle, by wystarczyła na 18-20h na dobę jest najlepszym rozwiązaniem.

Karmiąc w taki sposób trudno jest posiadać otyłe* szczury.
*Wyjątkiem stanowią problemy zdrowotne (np. brak równowagi hormonalnej) czy behawioralne (np. kompulsywne objadanie się), jednak takie sytuacje podlegają leczeniu.

Czy podajemy prawidłowe dawki?
Pusta miska jest wtedy, gdy zawiera ona drobne łupiny ziaren. Na dnie znajdują się tylko nieliczne ziarenka, porozrzucane są po klatce zioła, czy warzywo, którego nikt w stadzie nie lubi 😉
Często mylnie „pustą miskę” określa się moment, gdy szczury wyjadły najsmaczniejsze, najtłustsze kąski i zostawiły ziarna. Zwierzaki potrafią wtedy zrobić swego rodzaju „głodówkę”. Liczą na lepsze smaczki, jednak nie można się poddać – miska ma zostać opróżniona.
Dosypując wcześniej powodujemy, że szczury zjadają samo najkaloryczniejsze jedzenie. W tym momencie z karmy zbilansowanej robimy niezbilansowaną, tłustą karmę.

łupiny po karmie, co powinny jeśc, szczury, pryzkład pustej miski, mój szczur nie je karmy
Przykład pustej miski. Łupiny z ziaren. Mogą również zostać zioła czy niektóre warzywa przy bardziej wybrednych osobnikach.

Miska warzyw

Do podstawowej karmy warto jest podawać miskę „świeżyzny”.
Jest to mieszanka surowych warzyw, owoców i ziół (jeśli mamy dostęp do tego ostatniego).
Taka miska jest niezbędna przy żywieniu szczurów.
Jest to dla szczurów najlepszy przysmak.
Jednak trzeba uważać, bo z
ilością nie można przesadzić (!), by nadal głównym składnikiem diety była karma podstawowa.

Taką miskę warzyw podajemy w zależności od uznania: codziennie bardzo malutko lub co parę dni większą ilość (nie więcej niż 1/3 dziennej dawki suchej karmy).
Ja preferuję raz na kilka dni. Cieszy się ona wtedy większym zainteresowaniem, nie zostają niezjedzone resztki.

W misce przewagę powinny stanowić warzywa. Nie może być więcej niż 1/4 owoców, ponieważ nie możemy przesadzić z cukrami.
Można za to dodać dla urozmaicenia ugotowany ryż, kaszę czy makaron bez soli – oczywiście też w nie za dużych ilościach. Najlepiej, gdy miska to głównie warzywa i mała ilość dodatków.

Lista warzyw i owoców bezpiecznych dla szczurów:
http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=2033
*nie polecam jednak niczego z puszki czy z zalewy

Jak rozpoznać, że podajemy za dużo świeżyzny?
Szczury jej nie jedzą, wybrzydzają, warzywa leżą w misce, rozkładają się porozrzucane po klatce. Czasem też szczury jedzą wszystko, ale odchody są rozwodnione i pełne niestrawionych resztek. Często dochodzi wtedy do zjadania własnych odchodów, ponieważ organizm nie strawił całości wartościowych substancji. Przecież szkoda, by się zmarnowały! 😉

Miska warzyw, prawidłowe żywienie szczurów, co powinny jeśc szczury, karma dla szczurów
Przykładowa zawartość miski świeżyzny, ilość dla 8 dorosłych szczurów przy podawaniu 2 razy w tygodniu. Skład: marchew, seler, pietruszka, koper, jabłko, banan, ugotowana kasza gryczana.

Przysmaki

          Najzdrowsze i najlepsze przysmaki dla szczurów to naturalne i nieprzetworzone smaczki. Wspomniana wcześniej miska warzyw zapewnia sporo nadprogramowych cukrów i to naprawdę im wystarczy. Można ją podawać podczas wybiegów czy podczas zabaw jako przysmak.
Jeśli jednak chcemy nagrodzić szczury, idealnie nadadzą się do tego suszone banany, jabłka, orzechy czy pestki. Ze względu na ich kaloryczność, powinny być to małe ilości.

Młodym szczurom (do 6 miesiąca życia) można sprezentować dodatkowe źródło białka. Przykładowo w postaci jajka (pół kurzego na dwa szczury, raz w tygodniu, najlepiej ze skorupką), suszonych mączników, karaczanów, świerszczy, krewetek. Trzeba jednak pamiętać, by nie były to duże ilości i nie częściej niż raz na tydzień.
Im szczur jest starszy, tym mniej powinien dostawać białka, ponieważ sprzyja to rozwojowi nowotworów. Smaczki najlepiej ograniczyć do warzyw.

Warto podawać przysmaki w jak najbardziej pierwotnej formie, czyli: warzywa w łupkach, nie obrane, orzechy i pestki w łupinach, jajka w skorupkach, ewentualnie nieco stłuczone dla ułatwienia w otwarciu.
Daje to szczurom dodatkowe zajęcie i rozwija ich kreatywność, ponieważ trzeba ruszyć głową, by otworzyć orzech włoski czy irytująco okrągłe jajko 😉

Macie pytania lub wątpliwości dotyczące żywienia szczurów?
Zapraszam do kontaktu! 🙂

Leave a Reply