
Wady szczurów
3 maja 2020
/
- Wymagają czasu – i to więcej, niż się możesz tego spodziewać. Sprzątanie raz na tydzień, czy dwa. Dodatkowo codzienny wybieg i spędzanie z nimi czasu. Nie jest to tak absorbujące zwierze jak pies (odpadają spacery), jednak wybiegi to ciągłe pilnowanie aby nie nabroiły 😉
- Niszczą – ulubiona bluzka, kable od ładowarki, rozkopany kwiatek, nadgryzione meble – to tylko nieliczne zniszczenia szczurów. Jeśli jesteś osobą przywiązującą się do przedmiotów, to radzę je dobrze zabezpieczyć albo… zrezygnować z posiadania szczurów?
- Brudzą – rozsypane ziarna po klatce, brudna ściana za nią, bobki wykopane na drugi koniec pokoju. Szczury nie są wyjątkowymi czyściochami. Dbają o swoją higienę, jednak potrafią zaniedbywać porządek w klatce. One po prostu inaczej rozumieją czystość niż człowiek 🙂
- Hałasują – poidełko, kłótnie, gryzienie prętów o 3 w nocy. Szczury to nocne zwierzęta, więc jeśli masz lekki sen i szczury w sypialni… będzie Ci ciężko.
- Mają swój zapach – jak każde zwierze, szczury wydzielają zapach. Dla jednych jest on przyjemny, neutralny, a dla innych będzie nie do zniesienia. Trudno ocenić skale, ponieważ każdy ma inny węch. Jednak, dla wielu osób ten zapach jest wadą. Sama przy hodowli zdaje sobie sprawę z tego, że to nie są fiołki 🙂 Tym bardziej przy większej ilości 😉
- Mogą uczulać – Osoby ze skłonnością do alergii na zwierzęta, powinny poznać najpierw ten alergen, zanim zdecydują się na zakup szczurów. Wbrew pozorom jednak problem nie dotyka tylko skłonne do uczuleń osoby. Zdarza się bardzo często, że ludzie, którzy nigdy nie byli na nic uczuleni – właśnie są na szczury. Mitem jest również to, że fuzzy nie uczulają. Uczula białko w szczurzej skórze i moczu – więc to nie sierść jest problemem.
- Delikatne istoty – szczury nie nadają się jako zabawka dla małych dzieci (jak żadne zwierzęta!). Są to bardzo delikatne zwierzęta, które łatwo zranić. Nie powinno się je nigdy ciągnąć za ogon, który jest częścią ich kręgosłupa, ściskać je za mocno czy przygniatać, ponieważ mają bardzo delikatny układ kostny, który nie zawsze weterynarz może poskładać.
- Mogą ugryźć – i to bardzo głęboko. W panice, strachu, przez pomyłkę, gdy twój palec pachnie smacznym mięsem. Zdarza się, że potrzebne jest szycie. Szczury z dobrych hodowli również mogą ugryźć, nie wycinamy im zębów przecież. Trzeba mieć tego świadomość i być na to gotowym. Tak samo jak psy, mają zęby i potrafią nieświadomie zrobić krzywdę w swojej zwierzęcej nieporadności lub przez emocje.
- Chorują – To delikatne istoty, ale również pod kątem zdrowotnym. Proste zapalenie płuc u szczura, gdy jest nieleczone (lub źle leczone), może przerodzić się w naprawdę porządną chorobę, która czasem kończy się śmiercią.
Dlatego, zanim zdecydujesz się na szczury – pomyśl, czy masz w okolice specjalistę od gryzoni.
(Polecam wpis → W zdrowiu i chorobie – Gdzie leczyć szczury?) - Drogie w utrzymaniu – teoretycznie mało jedzą. Jednorazowo zakupiona klatka starcza na dobre parę lat. Jednak koszty leczenia szczurów, tym bardziej na starość, są dość wysokie. A szczury starzeją się bardzo szybko. Pomyśl, czy jesteś w stanie wydać 1500 zł na leczenie jednego szczura w jeden miesiąc. Średnio leczenie jednego szczura przez całe jego życie (czyli 2-3 lata) wynosi 300-2000 zł.
- Krótko żyją – szczury żyją przeciętnie od 2 do 3 lat. Jeśli jesteś osobą, która bardzo mocno przeżywa śmierć zwierząt – nie polecam szczurów. Może okazać się to dla Ciebie zbyt mocnym ciosem, ponieważ zakochać się w nich jest bardzo łatwo.

Podobne wpisy
