weterynarz, leczenie szczurów, chory szczur, wet, gdzie leczyc szczury, w zdrowiu i chorobie
Opieka

W zdrowiu i chorobie – Gdzie leczyć szczura?

          Tak jak z każdym zwierzęciem, nie zawsze są te szczęśliwe chwile.
Pojawiają się gorsze dni, kiedy trzeba 3 razy dziennie podawać niechciane leki, patrzeć na cierpiącego zwierzaka w chorobie, często odwiedzać weterynarza…

          Jak rozpoznać chore zwierze? Co robić w danej sytuacji?
Częstym objawem chorobowym jest pojawiająca się porfiryna. Jest to czerwony (przypominający krew, ale nią nie jest!) wyciek z oczu lub nosa. To swego rodzaju szczurze łzy, wskazujące na złe samopoczucie.
Nastroszone futerko, spadek wagi, postura ciała mogą wskazywać również na chorobę (wpis → Mowa ciała szczura).
Czasem jest to świszczenie nosem, mokry nosek, dziwne, nietypowe dźwięki z nosa czy pyszczka ale też problemy z równowagą, apetytem, skrzywianie głowy na bok. Wszystko, co nagle się zmieniło może wskazywać na chorobę.
Powiększone węzły chłonne, pojawiające się nagle grudki tkanek pod skórą, wystające owalne kształty (guzowate), wycieki ropne czy brzydkie zapachy z pyszczka
.
U szczurów choroby rozwijają się ekspresowo, więc i szybka powinna być reakcja z Naszej strony i wizyta weterynaryjna 😉

          Nie wszystkie choroby są widoczne poprzez złe samopoczucie szczurów. Rozwijające się nowotwory przez długi czas są niezauważalne przez szczęśliwe i biegające zwierze, więc warto w starszym wieku regularnie odwiedzać weterynarza na kontrole (tak co pół roku minimum, jeśli szczury zdrowe), zbadać krew, kał na pasożyty. Badania kontrole czasem potrafią wykazać problemy, których nie możemy sami zdiagnozować, np. problemy z sercem, dzięki czemu możemy podawać odpowiednie leki i przedłużyć szczurowi życie, więc warto poświęcić na nie czas.


W domu zawsze doradzam badanie zewnętrzne raz na kilka dni, najlepiej codziennie:

  • sprawdzić skórę – głównie w okolicy karku, czyli tam, gdzie szczury najwięcej się drapią. Jeśli występują tam zadrapania lub zaognienia na skórze to trzeba przejść się do weterynarza na badanie. Najpopularniejszym powodem takich ranek są pasożyty zewnętrzne. NIE PODAJEMY SAMODZIELNIE ŻADNYCH LEKÓW
  • sprawdzić ciało – dokładnie “wymacać” szcuzra, czynie czujemy żadnych nietypowych zgrubień. Sprawdzić w okolicy szyi, pachwin, narządów rozrodcznych, jamy brzusznej. Samice dokładnie sprawidzić w okolicy listwy mlecznej. Sprawdzić, czy nie ma żadnych urazów, otwartych ran, czy szczura nie boli nic podczas dotykania i delikatnego ucisku.
  • sprawdzić głowę – czy oczy są odpowiednio nawilżone, nie są “zamglone”, czy uszy czyste, nos nie jest zbyt wilgotny. Czy nie widzimy dużej ilości porfiryny (po przebudzeniu się i u starszych szczurów się zdarzają małe ilości).
  • sprawdzić uzębienie – czy zęby równo rosną, równo się ścierają i nie są za długie. Czy nie czujemy nieprzyjemnego, nietypowego zapachu z pyszczka.

Te badania nie dają jednak gwarancji, że szczur jest zdrowy. Ważne są wizyty kontrolne u weterynarza oraz te w momencie podejrzeń. Weterynarz najlepiej szczura sprawdzi, ma wprawne ręce, które dokładnie wiedzą, na co zwracać szczególną uwagę. Nigdy nie robimy tego lepiej do weterynarza.

Weterynarz? Ale nie przypadkowy!

Na początek mała anegdotka:
Przychodzi klienta ze szczurem do osiedlowego weterynarza, który głównie zajmuje się szczepieniem psów i kotów.
„Szczur nagle poczuł się źle i dziwnie oddycha” – prosi o pomoc zaniepokojona Ania. Weterynarz, mimo że szczura ostatni raz widział 10 lat temu, nie może odmówić pomocy – przecież uczyli go na studiach leczenia wszystkich zwierząt!
Podaje leki, trochę na chybił trafił, trochę na doświadczenie z psami… Szczurowi to pomaga na chwilę (bo podał steryd), ale stan zapalenia płuc się pogorszył tak, że Ania szuka pomocy w grupie szczurzej na facebooku. Tam dowiaduje się, że leczenie było nietrafne, kieruje się do weterynarza specjalisty, a szczur po 2 tygodniach zdrowy i pełny sił.

Ta anegdotka to niestety prawdziwe życie i wiele jest takich przypadków. W gorszej wersji szczur nie doczeka leczenia przez specjalistę i umrze.

Dlaczego warto wybrać polecanego weterynarza?

  • Dobry weterynarz potrafi szybciej, lepiej zdiagnozować chorobę i dobrać odpowiednie leczenie.
  • Potrafi sprawniej przeprowadzić operacje, lepsza szansa na dobrej jakości szycie oraz narkozę dobraną do tak małego i „egzotycznego” zwierzęcia.
  • Mitem jest, że taki weterynarz jest droższy. Nawet jeśli zapłacimy więcej za jedną wizytę, to dlatego, że dostaniemy odpowiednie leki, co za tym idzie – mniej wizyt.

Gdzie takich weterynarzy szukać?
Dzieląc się doświadczeniem, poznajemy dobrych weterynarzy znających się na rzeczy i umieszczamy ich na specjalnych listach w grupach na facebooku.
Przykładowo, lista na grupie Szczuromaniacy znajduje się tutaj: (Klik!)
https://www.facebook.com/groups/szczuromaniacy/files/
oraz na grupie Szczury: (Klik!)
https://www.facebook.com/groups/szczurki/files/

List weterynarzy nie wklejam, ponieważ są stale aktualizowane przez administratorów i to im zostawię pieczę nad tym 🙂

Leave a Reply