opieka nad szczurem szczur rat Z Chaty Strzygi point siamese syjam rodowodowy rasowy seal
Opieka

Pierwsze dni szczura w nowym domu

          Dla młodego posiadacza szczurów jest to paraliżująca myśl 😉
Wyprawka dla szczurów jest, szczury przyjechały i co dalej?! Jak prawidłowo opiekować się nad nowym szczurem? Jak przygotować się na pierwsze dni szczura w nowym domu?

Jeśli nie masz innych szczurów

          Otwórz spokojnie transporter i włóż szczury do urządzonej klatki. Zrób to delikatnie, ale jednocześnie nie musisz się z nimi obchodzić “jak z jajkiem”. Szczury doskonale komunikują, gdy sytuacja jest dla nich nieprzyjemna, np. piskiem bądź wyrywaniem się. Musisz złapać je pewnie, ponieważ jeśli będą przestraszone – uciekną w najciemniejszy zakamarek pokoju i zacznie się niepotrzebny stres 😉 Jeśli się boisz ucieczki, postaraj się włożyć transporter do klatki, otworzyć go i poczekać aż szczurki same wyjdą 🙂

          Zapewne zaczną teraz zwiedzać nową klatkę w pełni tym pochłonięte. Możesz spróbować przystawić do nich rękę, dać się powąchać. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, staraj się być opanowany i dać im chwilkę ciszy i spokoju.
Jeśli podróż była długa – mogą czuć się zmęczone, po chwili zwiedzania położyć w przyjemnym dla nich miejscu i zasnąć. Jednak z reguły chętnie nawiązują wtedy kontakt. Obwąchują wszystko, smakują karmy, sprawdzają poidełko. Poznają swojego nowego człowieka i swoją nową wille! 🙂

Mogą radośnie brykać, mogą być też nieco przestraszone i zmieszane – wszystko zależy od charakteru szczura, momentu w jego rozwoju i tego jak pełny nieznajomymi zapachami jest nowy dom. Psy, koty, duża ilość wpatrzonych w nich ludzi zaraz po przyjeździe może je nieco przytłoczyć.
Szczury, jak i dzieci czy małe psy, przeżywają swego rodzaju okres “strachu” przed nieznanym światem. Dlatego warto na pierwsze dni zapoznawania się stopniować im wrażenia, dokładając codziennie po nowym wyzwaniu.
Przykładowo: pierwszego dnia zapewnić im spokój, drugiego dać im smakołyki i zachęcić do wyjścia na wybieg, trzeciego dnia zapoznać z innymi współmieszkańcami.
Jeśli widzisz, że szczury potrzebują czasu – nie śpiesz się, możesz te kroki wykonywać wolniej 🙂

Nie zapomnij nasypać im do miski domową karmę ode mnie! Możesz pomieszać z nową, podstawową karmą. Smaki „rodzinnego domu” łatwiej pozwolą im poczuć się bezpieczniej.
I j
ak widzisz, opieka nad nowym szczurem nie jest wcale taka trudna! 😉

karma dla szczurów, żywienie szczurów, dobra karma podstawowa, czym karmić szczury, warunki w hodowli

Jeśli masz już inne szczury

          Otwórz transporter i włóż je do tymczasowej klatki, znajdującej się, co najmniej, 2 metry dalej od klatki Twojego dotychczasowego stada. Tymczasowa klatka nie musi spełniać minimum, jednak powinna być na tyle komfortowa, żeby zmieściła się w niej miseczka, hamak, domek i nadal zostało trochę miejsca na brykanie. Poza tym, postępuj podobnie, jak w przypadku pierwszych szczurów 🙂

Po tym przejdziemy do łączenia, czyli zapoznawania ze sobą obcych szczurów.

  • Jeśli masz jednego malucha ode mnie – łączenie trzeba zacząć jak najwcześniej, najlepiej tego samego dnia, by maluch nie był samotny – źle to wpłynie na jego samopoczucie.
  • Jeśli maluchów ode mnie masz więcej niż jednego – można poczekać parę dni lub parę tygodni i zapoznać się z maluchami, by wiedzieć czego się spodziewać podczas łączenia szczurów. Jednak, gdy wcześniejszy szczur jest sam – łączymy jak najszybciej.

Więcej o łączeniu szczurów w następnym artykule!

Uwaga!

          Jeśli zachowanie szczura wydaje ci się podejrzane – skontaktuj się z osobą, od której go wziąłeś (hodowca, Dom Tymczasowy, były właściciel).
Pamiętaj, że taka osoba ma zwykle większe doświadczenie i zna tego szczura przed przyjściem do nowego domu. Nietypowe zachowanie może być objawem choroby, która będzie łatwiejsza do wyleczenia dzięki szybkiej reakcji.
Pamiętaj też, że jakiekolwiek pytania dotyczące opieki nad szczurami nie są głupie i warto je zdać, aby nie zrobić zwierzakom nieświadomie krzywdy 🙂

Jak zachowują się szczury? Jak rozczytać mowę ciała szczura? Kliknij!

Leave a Reply