Ogólne wnioski:
Dobra karma musi posiadać szeroką gamę dobrej jakości składników. Musi być zbilansowana i naturalna. Skład karmy musi być czytelnie rozpisany na opakowaniu karmy. Sztucznie dodawane witaminy i minerały można zastąpić naturalnymi. Karma, oprócz zbóż powinna zawierać: warzywa, owoce, zioła, orzechy, nasiona. Musi posiadać stosunkowo mało białka.
Karmy wysoko-przetworzone sprzyjają tyciu, stąd ważne jest, by karma była w naturalnej formie, nieprzetworzona.
Doskonały przykład wpływu pożywienia widać u ludzi: jedzenie przetworzonego pożywienia sprzyja tyciu. Daje do myślenia, prawda?
Kto z Nas chce mieć otyłe szczury, które nie potrafią wskoczyć same na półkę, a po krótkim biegu padają zmęczone? Otłuszczone organy również nie działają najlepiej, co sprzyja wielu chorobom.
Granulatom mówię NIE. Dlaczego? Zabija on całą frajdę z jedzenia. Szczury naturalnie mają potrzebę rozłupywania, rozgryzania pokarmu. Dodatkowo jest to karma często podgrzewana, przetwarzana termicznie, co z kolei wiąże się z brakami pewnych mikro i makroelementów.
Jeśli mieszkasz w innym Państwie – karmy w sprzedaży mogą się różnić.
Patrząc na skład można bardzo łatwo wydedukować, która karma jest dobra. W razie wątpliwości – napisz, pomogę! 😉
2 komentarze
Dominika
Bardzo dobrze porównane karmy, tekst fajnie wytłumaczy nawet laikowi, dlaczego warto wybrać karmę taką, a nie inną 😀 Ja czekam na kolejny wpis o żywieniu, bo o ile znałam polecane karmy, to zastanawia mnie właśnie to, ile jedzenia podawać, jak często dodawać warzywa/owoce etc.
Strzyga
Dziękuję bardzo!
Kolejny wpis początkiem października 🙂
I dokładnie o tym będzie 😉