karma dla szczurów, żywienie szczurów, dobra karma podstawowa, czym karmić szczury
Opieka+

Żywienie szczurów cz. 1 – Karma podstawowa

          Każdy z Nas ma w głowie ten niezapomniany smak obiadu mamy lub babci. Smaki dzieciństwa wpływają na całe Nasze życie i pamiętamy ten smak przez lata.

Szczury mają bardzo podobnie. W zależności od tego, jaką karmę dla szczurów podajemy matkom w czasie ciąży, karmienia piersią i maluszkom w pierwsze tygodnie – to później będzie ukochanym szczurzym obiadkiem.
Dlatego tak ważne jest, by matki otrzymywały naturalną, zróżnicowaną karmę najlepszej jakości i by maluchy były równie dobrze karmione.

Gotowa karma dla szczurów

          Karma podstawowa to taka, która zapewnia podstawowe i zbilansowane składniki dla prawidłowego rozwoju dorosłego szczura uwzględniając jego rozwój od oseska.

Polecane przeze mnie karmy:

  • Niezłe Ziółko (karma podstawowa dla szczura)
  • Mixerama (Bubu’s Tasty Mix/Premium/Basic)

Dlaczego polecam tak mało karm?
Nie mam umowy o promocje z żadnym producentem karm. Nie polecam też karm najdroższych (wiele drogich karm ma fatalny skład!).
Jak wiadomo na rynku jest dużo karm nazywanych przez producenta „dla szczura”. Przeanalizujmy w takim razie razem ich składy, by dowiedzieć się, dlaczego wybrałam te, które wybrałam.
Analiza będzie bardzo prosta, nie będziemy wnikać w szczegóły produkcji, składy procentowe itp. Postaram się wytłumaczyć to tak, by każdy zrozumiał.
Oczywiście można przejść od razu do podsumowania 😉

Niepolecana karma dla szczurów nr 1

Liczba składników: 10? Trudno rozczytać, jeśli producent deklaruje takie rzeczy jak: koncentrat białka roślinnego. To może być wszystko, równie dobrze obierki marchewki, odpady z zakładów produkujących przetworzoną ludzką żywność itp.

Plusy: cena, choć późniejszy koszt leczenia szczura przy tej karmie znacznie przewyższy zysk na karmie, ale powiedzmy, że to plus w krótszej perspektywie czasu 😉

Minusy: granulat, zły bilans karmy, niewiadomy skład, przetworzone w jednolity pellet

Wnioski: Cytat ze strony producenta: „najbardziej zbliżony pokarm do pożywienia, jakim żywią się na wolności”
Sami powiedzcie – czy na wolności szczurzy żywiłyby się paszowym granulatem?

Niepolecana karma dla szczurów nr 2

Liczba składników: 11 + witaminy i minerały

Plusy:

Minusy: przetworzona w granulat, w składzie sól, uboga w rodzaje ziaren, w składzie brak warzyw, brak produktów odzwierzęcych, a te braki próbuje zastąpić sztucznie dodanymi witaminami, cena

Wnioski: Producent chwali się wegańską karmą. Oczywiście, szczury są wszystkożerne i da się stworzyć dla nich wegańską, dobrze zbilansowaną karmę, jednak procentowa analiza składu na to nie wskazuje. Karma jest słabej jakości, jednocześnie należy do najdroższych.

Niepolecana karma dla szczurów nr 3

Liczba składników: 11

Plusy: posiada orzechy i pestki w łupinach

Minusy: farbowane „chrupki piekarnicze”, cytrusy niewskazane dla samców, rodzynki(winogrona) słodzone – jedne z najmocniej pryskanych sztucznie owoców, niepodany skład procentowy karmy (zły bilans?)

Wnioski: Dla laika wygląda dobrze. Kolorowa, przyciąga wzrok. W praktyce idealna karma wspomagająca rozwój nowotworów dzięki słodzonym rodzynkom i cytrusom. Duża ilość cukru wspomaga otyłość.

Niepolecana karma dla szczurów nr4

Liczba składników: 18 + witaminy i minerały

Plusy: jasny skład opisany przez producenta

Minusy: część pokarmu przetworzona w jednolita masę, zły bilans karmy, nadal za mała różnorodność składników

Wnioski: Do tej pory najlepsza z wyżej testowanych karm, jednak minusy nadal są dość poważne.

Niepolecana karma dla szczurów nr 5

Liczba składników: 24

Plusy: dobry bilans procentowy karmy, całkiem dobry skład

Minusy: skład przetworzony na dmuchane, granulowane chrupki, przez co karma traci sporo odżywczych substancji podczas obróbki termicznej

Wnioski: Skład karmy wydaje się dobry, jednak producent zadecydował o przetworzeniu składników, przez co w końcowym efekcie ta karma nie jest wystarczajaco dobra.

Polecana karma – Niezłe Ziółko
karma niezłe ziółko dla szczurów

Liczba składników: około 50

Plusy: dobrze zbilansowana, ogromna ilość składników, nieprzetworzone, naturalne składniki, orzechy i nasiona w łupinach, dużo ziół i składników wspomagających trawienie, składniki wzmacniające odporność organizmu

Minusy: cena, jednak w stosunku jakość/cena – zdecydowanie wygrywa

Wnioski: Karma zapewniająca wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju szczura.

Inne polecane przeze mnie karmy są tak samo dobrej jakości. W analizie podałam tylko jedną, losowo wybraną z listy.

 Ogólne wnioski:

          Dobra karma musi posiadać szeroką gamę dobrej jakości składników. Musi być zbilansowana i naturalna. Skład karmy musi być czytelnie rozpisany na opakowaniu karmy. Sztucznie dodawane witaminy i minerały można zastąpić naturalnymi. Karma, oprócz zbóż powinna zawierać: warzywa, owoce, zioła, orzechy, nasiona. Musi posiadać stosunkowo mało białka.

          Karmy wysoko-przetworzone sprzyjają tyciu, stąd ważne jest, by karma była w naturalnej formie, nieprzetworzona.
Doskonały przykład wpływu pożywienia widać u ludzi: jedzenie przetworzonego pożywienia sprzyja tyciu. Daje do myślenia, prawda?
Kto z Nas chce mieć otyłe szczury, które nie potrafią wskoczyć same na półkę, a po krótkim biegu padają zmęczone? Otłuszczone organy również nie działają najlepiej, co sprzyja wielu chorobom.

         Granulatom mówię NIE. Dlaczego? Zabija on całą frajdę z jedzenia. Szczury naturalnie mają potrzebę rozłupywania, rozgryzania pokarmu. Dodatkowo jest to karma często podgrzewana, przetwarzana termicznie, co z kolei wiąże się z brakami pewnych mikro i makroelementów.

 

          Jeśli mieszkasz w innym Państwie – karmy w sprzedaży mogą się różnić.
Patrząc na skład można bardzo łatwo wydedukować, która karma jest dobra. W razie wątpliwości – napisz, pomogę! 😉

Autorska mieszanka

          W takim razie… skoro polecam te karmy, to dlaczego nie karmię nimi swojego stada? 
Robię tak, ponieważ tworzenie własnej mieszanki jest dla mnie wygodniejsze i o parę złotych za kilogram tańsze. Jest to tak naprawdę koszt produkcji, pakowania, badań, odpowiedzialności oraz podatków, które płacą firmy produkujące gotowe karmy.

Rozpiszmy w takim razie plusy i minusy autorskich karm, tak jak w przypadku gotowych mieszanek 🙂

karma dla szczurów, żywienie szczurów, dobra karma podstawowa, czym karmić szczury, warunki w hodowli
Własna mieszanka

Plusy: cena, dowolność w dobieraniu składników

Minusy: poświęcenie czasu na analizę składu, ryzyko problemów zdrowotnych przy złym składzie, problemy z dostępnością niektórych składników, aktualizowanie składu do obecnych składników na rynku, zakup od razu dużej ilości karmy (30/60 kg), więc i problemy z jej przechowywaniem, zakup w paru sklepach, więc i odbieranie kilku kurierów (zamiast jednego), duży wydatek jednorazowy, ciągle udoskonalanie składu, przydatna okazuje się umiejętność w określeniu jakości składników (kiedy zboże jest zepsute?) oraz odróżnianiu 50 składników, możliwość sprowadzenia do siebie plagi moli spożywczych, jeśli wybierzemy złego dostawce lub nie zapakujemy szczelnie tylu kilogramów karmy

Wnioski: Tworzenie własnych mieszanek opłaca się tylko wtedy, gdy mamy duże stada (powyżej 10 osobników), jednak trzeba poświęcić na to dużo czasu na początek, a potem aktualizować na każde kolejne zamówienie. Nie polecam takich prób początkującym, ponieważ możemy poważnie zaszkodzić swoim szczurom, spowodować u nich otyłość czy inne problemy spowodowane niedoborem substancji odżywczych w organizmie (w tym nawet śmierć, niedowłady, niedorozwój).

zioła w karmie, prawidłowa dieta szczury, jak karmić szczura, dobra karma dla szczura, smakołyki dla szczura
Przykład ilości ziół potrzebnych do stworzenia około 100kg karmy dla szczurów. 20 rodzajów ziół (zdjęcie nie obejmuje całości)

W następnym artykule opowiem o porcjowaniu karm,
podawaniu “miski warzyw”, o dodatkach i smakołykach.
Zapraszam!

4 komentarze

Leave a Reply