Transport szczurów, gryzoni hodowla szczurów rodowodowych
Opieka

Jak przewozić szczury?

          Jak najlepiej przygotować się do transportu szczurów z hodowli? Co Nam będzie potrzebne, by podróż odbyła się komfortowo i bez stresu? W czym przewozić szczury?

Czym jest transporter?

          Jest to pojemnik służący do transportu szczurów. Posiada odpowiednie otwory wentylacyjne oraz jest zbudowany z grubego plastiku odpornego na przegryzienia. Z pewnością musi być na tyle obły w budowie, by szczur nie miał możliwości zahaczyć ząbkami i rozgryźć transporter.

Na rynku gotowych transporterów jest całe mnóstwo, każdy z nich posiada różne wady i zalety. Warto zwrócić uwagę na wentylację, zabezpieczenie zamknięcia i rozmiar transportera.
Dla 2 maluchów na krótką podróż jest to minimum 20 x 20 x 15 cm.
Ja zazwyczaj wydaję maluchy w transporterze Twister o rozmiarze 29 x 19 x 18 cm, który starcza później na szybkie wizyty u weterynarza dla dwóch samiczek lub dla jednego, większego samca.

Jeśli nie posiadamy odpowiedniego transportera – zazwyczaj można go zakupić w każdym sklepie zoologicznym za kwotę 25-40 zł.
Można również przerobić na transporter odpowiednio duży plastikowy pojemnik wywiercając w jego górnej pokrywie otwory wentylacyjne. Jest to jednak nieopłacalne czasowo.
W ciepłe dni nada się też mała klatka z prętami, jednak polecam ją osłonić materiałem, na wypadek mocnego wiatru.

Poniżej zdjęcia przykładowych transporterów różnych firm.

transporter
transporter
transporter

Jak przygotować transporter do podróży?

         Przede wszystkim trzeba nasypać do niego ściółki, ręczników papierowych lub podkładów higienicznych. Szczurzą reakcją na stres jest kupa, często mocno pachnąca. Dlatego, jeśli szykujemy się na dłuższą podróż – warto dać dużo ściółki.
Ja w trasę preferuję często trociny odpylone Tierwohl, a jeśli zwierzak ma otwartą ranę, kładę po prostu parę listków ręczników papierowych/ligniny, aby nic nie zanieczyściło rany.

          Woda jest podstawą funkcjonowania każdego szczurzego organizmu, podczas podróży nie może jej zabraknąć. Tylko jak to zrobić, skoro poidełka będą kapać podczas jazdy? Rozwiązanie jest bardzo proste: pomidory i ogórki bądź inne warzywa o dużej zawartości wody. Można je położyć w transporterze lub zawiesić pod górną pokrywą transportera.

          Trzecią ważną rzeczą jest jedzonko. Gdy szczurom zaczyna się nudzić – zajmą się chrupaniem jedzenia, zamiast obgryzania transportera i obmyślania planu ucieczki. Można dać im podstawową karmę, rzucić wyjątkowy smaczek (suszone banany, orzechy), które przyciągną uwagę szczura na dłuższy czas.

          W zimne dni warto włożyć do transportera stary, pogryziony kocyk, hamak, kawałek polaru czy inne izolujące materiały. Zwierzak może się w nie zawinąć i ogrzać. Pomoże to również w odstresowaniu się. Chowanie głowy pod materiał przecież sprawia, że jesteśmy niewidoczni! 😉

          W przypadku temperatur poniżej 10°C lub powyżej 25°C warto zwierzaka dogrzać lub schłodzić! Idealnie nadają się do tego szklane butelki z ciepłą wodą (nie gorącą!) lub wodą schłodzoną w lodówce(nie mrożoną!).
Jest to również przydatne, jeśli mamy szczura bardzo chorego, o obniżonej temperaturze ciała i śpieszymy z nim do weterynarza. Wtedy każde dodatkowe ciepło jest na wagę życia.

Podsumowując, do transportera potrzebujemy:
  • ściółki
  • wody (np. w ogórku, pomidorze)
  • jedzenia (na dłuzsze podróże)
  • kocyka/szmatek do ocieplenia (gdy jest poniżej 22°C)
  • docieplenia/chłodzenia w przypadku niskich/wysokich temperatur (szklana butelka z wodą)

          Tak wyposażony transporter jest gotowy do parogodzinnej drogi. Warto monitorować, czy zwierzaki mają względnie czystą ściółkę i czy nie brakuje im wody. Większość podróży jest przesypiana lub przebiega na iskaniu się i zabawach (w przypadku maluchów). Na początku i przy pierwszej podróży zdarza się mały stres (i stres-kupy 😉 ) – później to staje się dla szczurów pewne, że na końcu podróży zawsze czeka ukochany dom 🙂

Nadal boisz się, że źle przygotujesz transporter do podróży? Pamiętaj, że mogę zrobić to za Ciebie i wydać Ci szczury gotowe do podróży wprost z hodowli. Musisz mnie jednak wcześniej o tym poinformować.

Jak znaleźć transport?

          Niekiedy nie możemy odebrać szczurów osobiście, ponieważ dzieli Nas za dużo kilometrów. W takim przypadku można poszukać osobę, która będzie jechać podobną trasą, jak Nasze szczury.

W Polsce funkcjonuje parę przydatnych miejsc do takiego przewozu. Jeśli mieszkamy poza miastem: warto szukać transportu do najbliższego dużego miasta i do niego dojechać samemu – szybciej można wtedy znaleźć transport!
Przykładowo: mieszkamy pod Wrocławiem, to szukamy transportu na trasie Katowice -> Wrocław, a do Wrocławia przyjeżdżamy już samemu 🙂

Warto też pamiętać o tym, by znaleźć zaufaną osobę, umówić się z nią dokładnie, gdzie i kiedy nadajemy i odbieramy szczury, wymienić się numerami telefonu i podziękować, dając w zamian zwrot części kosztów za dojazd, lub jakiś drobny upominek, jeśli transport będzie za darmo (np. czekoladę).

Grupy transportowe na Facebooku:

Ważne!

          W trakcie transportu szczurów nie wyciągamy z transportera w samochodzie ani autobusie – łatwo wtedy o ucieczkę i tragedia gwarantowana!
Pomyślcie tylko, ile jest ciasnych miejsc, w które zwierzak może się wcisnąć i zagrozić swojemu życiu jak i bezpieczeństwu osób z nim podróżujących!
Transporter ze szczurami z mojej hodowli otwieramy po zakończonej podróży (w domu), by uniknąć problemów.

Wtedy też zapoznajemy się z nowymi szczurami, o czym będzie mowa w jednym z następnych artykułów.

Leave a Reply