siatka ocynkowana hodowlana do osiatkowania klatki jak osiatkować klatkę siatkowanie klatki
Opieka+

Jak osiatkować klatkę?

          Kupiłeś klatkę i okazało się, że szczury z niej uciekają? A może zastanawiasz się nad kupnem prawie idealnej klatki, jednak o za dużym odstępie prętów?
Wiele klatek dostosowanych do królików, szynszyli czy fretek mogłoby się całkiem dobrze sprawdzić u szczurów, ale nieszczęsny rozmiar odstępów pomiędzy prętami większy niż 1,5 cm niweczy Twoje plany? Co wtedy zrobić? Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

Czym jest siatkowanie?

           Siatkowanie / osiatkowanie / nałożenie dodatkowej siatki na klatkę to nic innego, jak użycie do tego siatki o mniejszym oczku niż posiada obecna klatka aby zabezpieczyć ją przed ucieczką zwierzęcia. Szczególnie potrzebne w przypadku szczurów, myszy i mniejszych gryzoni.

Rodzaje siatki

           Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów siatek. najważniejszym aspektem jest to, aby siatka była metalowa i posiadała oczka nie większe niż 2×2 cm. Różnie rodzaje siatek można zakupić w sklepach budowalnych, ale często tańszą alternatywą będzie zakup przez internet. Zdarza się, że siatki noszą nazwę marketingową “siatka hodowlana” i pod taką nazwą również można ich szukać.

          Wyszczególniamy siatkę metalową ocynkowaną zgrzewaną o kwadratowych oczkach. Oczka te nie powinny być większe niże 1,5 x 1,5cm lub 2 x 2 cm. Plusem tej siatki jest łatwa dostępność, minusem – ocynk, który koroduje pod wpływem moczu i przez to wygląda jak niedoczyszczona.

siatka ocynkowana hodowlana do osiatkowania klatki jak osiatkować klatkę siatkowanie klatki

           Podobna do siatki ocynkowanej, o podobnych oczkach, jednak powlekana PVC. Zabezpiecza to stal przed korozją, jednak siatka ta dostępna jest zwykle w kolorze zielonym i nie każdemu odpowiada jej kolorystyka. Minus tej siatki pokazuje się w momencie, gdy szczury zaczynają ją nadgryzać – ukazuje się wtedy stalowy pręt podatny na korozje i niezbyt estetyczny.

          Trzecia, popularna w zastosowaniu siatka, to siatka ocynkowana o splocie heksagonalnym.Inny sposób produkcji powoduje, że jest ona tańszym zamiennikiem, jednak czy lepszym? Trudno tę siatkę dociąć idealnie, aby nie odstawały pręty, które mogą zranić szczura, dlatego nie polecam jej do stosowania na klatkę. Może się zamiast tego przydać na wybiegu aby zagrodzić dostęp do kabli, za łóżko czy za kanapę, przybita porządnie do podłogi, ścian czy mebli.

siatka ocynkowana hodowlana do osiatkowania klatki jak osiatkować klatkę siatkowanie klatki

Jak osiatkować klatkę?

          Kiedy mamy wybrany materiał, trzeba dobrać jego ilość. Najprościej jest obliczyć powierzchnie klatki i zakupić siatkę z nadmiarem minimum metra kwadratowego.
Przykładowo:
klatka Perfect potrzebuje 2,5m2 (2,5 metra siatki o szerokości 1 metr lub 5 metrów siatki o szerokości pół metra)
– klatka Perfect Maxi potrzebuje 3m2 siatki (3 metry siatki o szerokości 1 metr lub 6 metrów siatki o szerokości pół metra)

Do zakupów warto również dodać niezbędne akcesoria – trytytki (opaski zaciskowe) lub metalowy drucik do przywiązywania siatki oraz nożyce do cięcia blachy lub mocne przecinaki.

           Podczas cięcia warto wcześniej przymierzyć docinany kawałek, aby upewnić się, czy na pewno jest dobrej szerokości. Siatkę powinniśmy dociąć tak, aby nie było żadnych odstających elementów, które mogą szczura zranić. Często szczury wciskają się w szczeliny przy rogach klatki, przekładając przez siatkę ogony i kończony. Może to się skończyć poważnymi uszkodzoniami, jeśli nie zadbamy o szczegóły podczas siatkowania.

No i to by było na tyle. Ile czasu zajęło Wam siatkowanie?

siatka ocynkowana hodowlana do osiatkowania klatki jak osiatkować klatkę siatkowanie klatki trytytki opaski zaciskowe
siatka ocynkowana hodowlana do osiatkowania klatki jak osiatkować klatkę siatkowanie klatki obcinaki nożyce do blachy

Leave a Reply