babciu ile masz lat dwa
Ciekawostki

Wiek szczura w ludzkich latach

         Wielu z Nas kojarzy porównania ludzkich lat do psów, kotów. Zdecydowanie prościej nam zrozumieć wiek zwierząt, wyobrażając sobie to na ludziach. Jest to naturalne dla nas i zdecydowanie prostsze. W takim razie, ile lat mają szczury w ludzkich latach? Jaki jest wiek szczura w ludzkich latach? Jak to przeliczyć?

          Zróbmy małe ćwiczenie, zanim przewiniecie dalej!  Zastanówmy się:

  • Ile lat żyły wasze szczury? Ile spodziewacie się, że będą żyć?
  • Ile lat przeciętnie żyją ludzie?

Już? To teraz powiedzcie mi, ile byście chcieli, by żyły szczury? 4, 5 lat? Da się tak zrobić? A da się zrobić, by ludzie żyli 150 lat?
Pewnie, że się da! Ilu takich ludzi jest na świecie? No cóż…

Dzięki pomocy strony ratbehavior.org utworzyłam tłumaczenie przelicznika. Zaczynajmy więc! 🙂

Dzieciństwo i dojrzewanie

          W porównaniu z ludźmi szczury mają krótkie, szybkie dzieciństwo. Szczury rozwijają się szybko w okresie niemowlęcym i dojrzewają płciowo w wieku około 6 tygodni.
Z drugiej strony, ludzie rozwijają się powoli i nie osiągają dojrzałości płciowej do około 12-13 lat (zakres: 8 do 16 lat).

 

Dorastanie i dorosłość

Szczury dojrzewają płciowo w wieku 6 tygodni, ale osiągają dojrzałość społeczną kilka miesięcy później w wieku od 5 do 6 miesięcy.
Gdy szczury osiągają wiek dorosły, to każdy kolejny miesiąc ich życia, w przeliczeniu na ludzkie lata to 2,5 roku.

Samice szczurów przechodzą menopauzę między 15 a 18 miesiącem życia. Podczas gdy ludzie wchodzą w okres menopauzy między 48 a 55 rokiem życia.

Długość życia

Szczury domowe żyją około 2 do 3,5 rok. Natomiast dzikie szczury żyjące na wolności żyją krócej niż rok: 95% dzikich szczurów umiera przed 1 rokiem życia.

Średnia długość życia ludzi na świecie wynosi 71 lat (dane z 2015 roku), ale średnia długość życia jest bardzo różna w różnych krajach.
Długość życia ludzi ma tendencję do korelowania z rozwojem gospodarczym: ludzie z najbardziej rozwiniętych krajów mają wyższą długość życia. Podczas gdy ludzie w krajach najmniej rozwiniętych mają średnią długość życia zdecydowanie niższą.
W 2015 r. Monako miała najwyższą długość życia
89,52 lat, podczas gdy Czad miał najniższy z 49,81 lat.

 

Na długość życia szczurów wpływają czynniki genetyczne, pochodzenie, ale także dieta, stres i warunki bytowe. Dlatego ważne jest, by spełnić szczurze podstawowe wymagania gatunku.

          Skoro już porównaliśmy lata, utwórzmy tabele: Ile lat mają szczury w ludzkich latach?

Pamiętajmy, że to jest tylko przybliżona wartość.
Mimo poparcia jej badaniami, nie bierzmy jej całkiem serio 🙂

I jak? Podoba Wam się takie ćwiczenie?
Zgadzacie się z wynikami?
Podzielcie się opinią! 🙂

Grafika w nagłówku: Michał Rzecznik

Leave a Reply