FAQ
(odpowiedzi na Twoje pytania)


     Szczury to zwierzęta stadne i co do tego nie ma wątpliwości. W związku z tym, musisz zapewnić im towarzystwo innych szczurów. Jednak, gdy masz już w domu inne szczury zastanawiasz się – wziąć jednego szczura czy dwa z hodowli?
Maluch potrzebuje innych maluchów do prawidłowego rozwoju, tak samo jak dzieci potrzebują rówieśników w swoim wieku. Nigdy nie zastąpi tego dorosły szczur.
Staram się wydawać szczury parami lub trójkami. Jeśli chcesz jednego – powinieneś mieć dla niego odpowiednio młode towarzystwo (maksymalnie 4 miesiące starsze).

 

     Staram się wydawać na świat szczury jak najbardziej ugodowe, bezkonfliktowe i stadne. Dlatego nie ma większych obaw o dogadanie się tych szczurów ze sobą.
Jeśli masz obawy, czy Twój adopciak zaakceptuje nowe maluszki – napisz do mnie! Pomogę Ci rozwiać Twoje wątpliwości lub skierować o pomoc do osób z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

 

 

     Hodowla daje gwarancję dobrego pochodzenia zwierząt, dobrej socjalizacji i dba o jak najlepsze zdrowie szczurów. Silniejszy jest też układ odpornościowy tych zwierząt.
Zdrowie i choroby są złożonym tematem, na który składa się również ich środowisko życia i inne czynniki. Jeśli w linii pojawiają się np. częste problemy z guzami  – zamyka się linie, nie rozmnaża tych szczurów dalej. Pamiętajmy również, że szczury krótko żyją i każdy organizm na starość się psuje.

W monitorowaniu zdrowia linii bardzo pomagają hodowcom wspomniane niżej sekcję zwłok.

 

     Sekcja zwłok to pośmiertne badanie zwierzęcia w celu stwierdzenia przyczyny śmierci i ogólnego stanu organizmu przed śmiercią. Podczas prawidłowej sekcji zwłok pobiera się tkanki do badań histopatologicznych. Jednak możliwe jest też wykonanie mniej precyzyjnej sekcji, zwanej inaczej oględzinami zwłok.
Koszt takiego badania waha się zazwyczaj w kwocie od 40 do 120 zł wraz z utylizacją ciała. Po badaniu ciałko zwierzaka jest zszywane i w humanitarny sposób spalane.

Wyniki są mi niezwykle potrzebne, by monitorować zdrowie linii. Każda śmierć ma dla mnie istotne znaczenie i odnotowuję ją u siebie w dokumentacji (wraz z przyczyną śmierci). Dlatego tak ważne jest, by informować o śmierci jak najwcześniej i by wykonywać badania pośmiertne, ponieważ pomagają mi one podjąć decyzję w sprawie prowadzonej linii.
Jeśli aktualnie nie stać Cię na to, a szczur umarł – poproś u weterynarza o możliwość płatności później lub skontaktuj się ze mną – postraram się pomóc.

Chciałbym szczury z hodowli, czy mogę je wcześniej zarezerwować, zanim się narodzą?

 

     Szczegółowy opis sposobu rezerwacji znajduję się na podstronie: Zakup szczura. Wynika z niego, że nie ma możliwości rezerwacji szczurów przed ich narodzinami, z wyjątkiem dla hodowców.
Wcześniejsza rezerwacja dla osób, które nie są hodowcami nie ma sensu, ponieważ sytuacja szybko się zmienia. Czasem osoby w trakcie czekania na szczury z hodowli decydują się na adopcje lub inną hodowlę – doskonale to rozumiem. W związku z tym nie widzę potrzeby
wypełniania ankiet „na zapas”, czekania parę miesięcy na szczury z hodowli. Po tym może okazać się, że szczurów niestety nie dostaniemy, bo urodzi się w miocie o te dwa za mało.
Przez uproszczenie sposobu rezerwacji w hodowli „Z Chaty Strzygi” nie czeka się długo na szczury i decyzja o tym, czy je dostaniemy zapada szybko 🙂

Czy mogę nie zdążyć z rezerwacją malucha?

 

     Rezerwacje szczurów z danego miotu zaczynają się około 3-4 tygodniach ich życia. Zawsze dajemy mniej więcej 7 dni na zebranie wszystkich zainteresowanych, na spokojne wypełnienie ankiet.
Aby nie przegapić momentu rezerwacji, można zapisać się do newslettera hodowli, by dostać wiadomość mailową o każdym urodzonym miocie i rezerwacji (dostępny w podstronie
Aktualne mioty i Kontakt).
Zaleca się również obserwowanie strony internetowej oraz strony na Facebooku, ustawienie w obserwowanych opcji „wyświetlaj najpierw”, by przychodziły wszystkie powiadomienia. W przypadku tych kroków trudno pominąć miot.

 

     Chcąc rozmnażać szczury o najlepszych cechach, hodowcy muszą mieć możliwość wyboru spośród pewnej puli szczurów. Hodowcy mają pierwszeństwo w wyborze malucha, ponieważ jest to dla nich niezwykle ważne, by dopasować nowe szczury do obecnych zapotrzebowań w hodowli.
Nie ma możliwości zmiany kolejności w wyborze.

 

     Status PET (ang. zwierze domowe, pieszczoch, pupilek) oznacza szczura, który w przeznaczeniu nie może być rozmnożony. Jest to standardowy status przebywających w nowych domach szczurów poza hodowlami.

 

     Szczur z warunkiem hodowlanym, to szczur wydawany do nowego domu na podobnych zasadach co PET, z tym, że hodowla ma prawo do rozmnożenia tego szczura na jasno określonych zasadach.
Stosuje to zazwyczaj, gdy chcę tego szczura zostawić „awaryjnie” z możliwością rozmnożenia, jeśli będę do tego zmuszona. Na przykład, gdy posiadany przeze mnie brat/siostra szczura umrze lub zmienią się plany hodowlane i taki samiec/samica będą mi potrzebne.
Szczur podróżuje do hodowli na mój koszt. Spędza czas w hodowli do momentu, gdy zapłodni/odchowa młode i wraca do właściciela.
Od takiej osoby oczekuje częstszego kontaktu ze mną.
Właściciel, którego szczur zostanie ojcem/matką może czuć się dumny, że pomógł hodowcy w rozwoju hodowli.

Muszę oddać szczury z tej hodowli, co zrobić?

 

     Umowa kupna-sprzedaży szczura precyzuje, że w sytuacji, gdy obecny właściciel nie może się dłużej zajmować szczurem – ten zostaje przekazany ponownie hodowcy. Jeśli z jakiejś przyczyny jesteś zmuszony do oddania szczura to ZAWSZE Ci pomogę znaleźć najlepsze rozwiązanie. Znajdę szczurowi nowy, dobrym dom lub wezmę go do siebie na stałe.
Wiem, że życie płata figle i nie zawsze można dać zwierzętom tak godne warunki, na jakie zasługują.
Szczura z hodowli nie możesz oddać do adopcji bez zgody hodowcy, ani odsprzedać – grożą za to kary pieniężne zawarte w umowie (umowa do wglądu na maila).

 

     Umowa kupna-sprzedaży szczura daje kupującemu i sprzedającemu, prawa, ale również obowiązki.
Umowa chroni szczury przed nieodpowiedzialnymi właścicielami mającymi złe zamiary. Jest też gwarantem dla Ciebie, że hodowca wywiąże się ze swoich obowiązków.

Jeśli masz dobre intencje – nie bój się umowy, nie ma tam żadnego punktu, który łatwo złamać.

     Rodowód jest potwierdzeniem dla Ciebie, że szczury mają odpowiednich przodków i miot został zarejestrowany w stowarzyszeniu. Możesz prześledzić pochodzenie szczura, wcześniejsze hodowle, dowiedzieć się jakie szczur ma rodzeństwo.
Dokument ten przyda się również, gdybyś miał ochotę wybrać się ze szczurem na wystawę w Polsce czy za granicą. Można na niej wygrać ciekawe nagrody dla pupila i poznać równie zaszczurzonych ludzi, co Ty! 

 

     Obecnie hodowla jest zarejestrowana w stowarzyszeniu Rodent Club PL.
Będąc w stowarzyszeniu hodowca ma obowiązek stosować się do jego regulaminu. Stowarzyszenie kontroluje hodowlę, stan zdrowia szczurów i plany hodowlane.
Stowarzyszenie również wspiera hodowce, co jest niezwykle ważne, przede wszystkim w początkach hodowania.
Informację o tym, czy hodowla jest zarejestrowana można sprawdzić na stronie stowarzyszenia, w razie wątpliwości można skontaktować się ze stowarzyszeniem mailowo.

Czy szczury w hodowli są szczepione i odrobaczane?

 

     Szczury w hodowli prowadzą tryb nie-wychodzący, w związku z tym nie mają do czynienia z dużą ilością pasożytów ze środowiska zewnętrznego. Szczurów na nic nie szczepimy, ani w hodowli, ani w nowym domu.
Minimum raz na pół roku wszystkie stada poddawane są rutynowej kontroli na obecność pasożytów w kale. Jeśli zostaną wykryte pasożyty wewnętrzne, dopiero wtedy poddajemy zwierzęta odrobaczeniu. Codziennie sprawdzamy kondycje skóry oraz sierści szczurów na obecność pasożytów zewnętrznych. Tak samo, w momencie wykrycia, zwierzęta zostają poddane leczeniu.
Rutynowe badania polecamy wszystkim właścicielom szczurów.

Jeśli Twojego pytania nie ma w FAQ? – napisz do mnie, chętnie udzielę odpowiedź!