Szczur rat burmes dwa czy trzy szczury czy szczur może mieszkać sam grafika hodowla zarejestrowana z chaty strzygi rattery kiczowata lalka czy szczur może mieszkać sam czy można trzymać jednego szczura
Dla początkujących

Czy można trzymać jednego szczura?

          Często osoba decydująca się na szczury, nie potrafi poradzić sobie w podjęciu decyzji nad kilkoma ważnymi pytaniami: Czy można trzymać jednego szczura? A może jednak dwa lub trzy szczury?
Pokrótce postaram się pomóc w podjęciu decyzji 🙂

Czy można trzymać jednego szczura?

          Pewnie część z Was słyszało piękne historie o tym, jak to samotny szczur przywiązywał się do człowieka i spędzał z nim każdą chwilę. Jednak, czy z perspektywy tego szczura, również tak było? Czy była to miłość, czy samotność i potrzeba kontaktu z jakąkolwiek istotą?

          Szczury to zwierzęta silnie stadne. W naturze tworzą ogromne kolonie, w których każdy z nich odgrywa swoją rolę. Komunikują się ze sobą na ultradźwiękach, dość rozbudowanym językiem, którego żaden człowiek nie odtworzy.
Szczur nie może mieszkać sam, ponieważ źle wpływa to na jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Szczury są grupą, razem tworzą całość i tylko będąc częścią społeczności mogą być szczęśliwe.

Nieprawdą jest, że szczur w pojedynkę szybciej się oswaja – oddzielony od grupy staje się bardziej ostrożny i zestresowany. To stado podpowiada mu, że ten “groźny” dźwięk czy zapach, wcale takie groźny nie jest.
Szczury wspierają się też często w czasie choroby. Wspólnie się ogrzewają, czyszczą. Często razem śpią. Nie zabierajmy im tego. Tym bardziej, że możemy tylko zyskać, mając więcej niż jednego szczura!
A więc… Czy można trzymać jednego szczura?

Dwa czy trzy szczury?

          Jak już wiadomo – szczury to zwierzęta stadne, w związku z tym im będzie ich więcej, tym lepiej.
          Szczurom hodowlanym nie przeszkadza mieszkać w towarzystwie innych 20 szczurów w klatce (oczywiście, gdy zapewnimy im odpowiednią przestrzeń).
Mylnie niektórzy twierdzą, że samce przez większy terytorializm wolą samotność, czy mniejsze stada. Jeśli mamy zgrane stado, wszystkie osobniki w nim są stabilne – nie ma żadnych poważnych sporów nawet przy większej liczbie.

          A więc… dwa czy trzy szczury? Stado składające się z 3 osobników zawsze zapewnia o ten jeden charakterek więcej. W praktyce sprząta się tak samo często, poświęca się im tyle samo czasu. Jedyną różnicą są koszty weterynarza i karmy. Wielkość podstawowych klatek często już jest dopasowana do posiadania 3 szczurów.

Następnym plusem 3 szczurów, jest to, że gdy jeden woli spać samotnie – dwa pozostałe mają się do kogo przytulić. Tak samo z zabawą i spędzaniem czasu. Mając do dyspozycji 2 szczury – zawsze można znaleźć kompana do zabaw 😉

Co się dzieje, gdy szczury się zestarzeją i jeden odejdzie?
Mając dwójkę: zostanie Nam jeden i będzie trzeba szybko szukać mu towarzysza. Jest to spowodowane tym, że szczury źle znoszą samotność, tym bardziej po odejściu jedynego członka stada.
Gdy mamy 3 szczury, ten problem znika, ponieważ gdy odejdzie Nam jeden szczur, dwa pozostałe będą miały towarzystwo. Dzięki temu, my możemy spokojnie, po czasie na żałobę, poszukać nowego kolegę lub kolegów.

W związku z tym, gdy ktoś mnie zapyta: Dwa czy trzy szczury? – zawsze odpowiem, że trzy 😉

Na dziś to tyle!
Dziękuję za przeczytanie 🙂
W następnym artykule opowiem, jakie cechy posiadają obie płcie, skąd wziąć szczury, w tym o sposobach ich adopcji.
Powodzenia w podjęciu decyzji!

4 komentarze

 • Mariusz

  Miałem w swoim życiu dwa szczury, zawsze pojedyncze sztuki. Dożyły swoejgo wieku tj. 2.5 roku.
  Nie wiedziałem, że bylo to dla nich krzywdzące.

  • Strzyga

   Niestety ta wiedza nie jest tak powszechna jak być powinna. Powtarzaliśmy wszyscy jako społeczeństwo błędne przekonanie.
   Cieszę się jednak, że choć jedna osoba dzięki mnie zastanowiła się nad ich stadnością i będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz tę wiedzę przekazywał dalej 🙂

 • Anonim

  Ja mam dylemat. Opiekuję się szczurem, który ma w tej chwili ok. 1,8 roku. Zaopiekowałam się nim, mój syn go zostawił w domu rodzinnym i wyjechał. Ostatnio, po przeczytaniu informacji na temat społecznego charakteru szczurów zrozumiałam, że mój Bilbo nie otrzyma u mnie tego, co dla niego najważniejsze – kopana. Ja nie zdecyduję sie na drugiego szczurka. I tu mój dylemat: czy lepiej dla szczurka, który mieszka w jednym miejscu już tyle czasu żeby został ze mną, czy – lepsze dla niego było by dołączenie go do stada? Bardzo go lubię, jestem do niego przywiązana, ale oddałabym go wiedząc, że będzie szczęśliwy.

  • Strzyga

   Dziękuję za wiadomość i rozumiem problem.
   Na pewno i szczur i Pani jesteście do siebie przywiązani, ale patrząc na dobro zwierzęcia w tej sytuacji i to, jak bardzo szczury są stadnymi zwierzętami, warto pomyśleć o adopcji.
   Jednak trzeba też zwrócić uwagę, aby osoba adoptująca miała świadomość problemu i była osobą doświadczoną z posiadaniem szczurów. Takie ogłoszenie można między innymi wstawić na stronie na Facebooku – Szczurze Adopcje lub nawet na zwykły olx, ale tam z kolei warto lepiej sprawdzić nowego właściciela.
   Do ogłoszenia ważne jest by dodać szczery opis, zdjęcie zwierzaka – to na pewno pomoże mu znaleźć dom. Osoba adoptująca może być z Pani okolicy, przez co jest możliwość odwiedzania zwierzaka, jeśli oczywiście z osobą adoptującą takie porozumienie ustalicie i nie będzie miała nic przeciwko.
   Stado na pewno dobrze mu zrobi, a szczur 1,8 roczny w dobrej kondycji zdrowotnej nie jest “starym” szczurem. Można przemyśleć zostawienie go, jeśli cierpi na poważne choroby i jego czas jest “policzony” (np. guz przysadki mózgowej).
   Łączenie takich szczurów może być trudniejsze, ale na to z kolei pomoże wpis na blogu o łączeniu szczurów i osoba tam przeze mnie polecana 🙂 Zdarza się, że takie szczury ze względu na wiek jaki spędził w samotności będzie bardzo trudny do łączenia, ale nie można się poddawać, bo na każdego da się znaleźć jakiś sposób – np. zaakceptuje tylko wykastrowane samice (a wiele osób takie stada posiada) lub odnajdzie się nie w następnym, a kolejnym stadzie, ze względu na różne charakterów szczurów, z którymi potrafiłby się dogadać. (To trochę jak z ludźmi – nie z każdym znajdziemy wspólny język)

   Życzę powodzenia w podjęciu odpowiedniej decyzji i zdrowia dla szczurka!

Leave a Reply